Jak kąpać noworodka, niemowlaka w domu? Kompendium wiedzy na temat kąpieli i pielęgnacji dzieci.

2021-03-11
Jak kąpać noworodka, niemowlaka w domu? Kompendium wiedzy na temat kąpieli i pielęgnacji dzieci.

 Jak kąpać dziecko po wyjściu ze szpitala?

Pierwsza kąpiel dziecka jest nie lada wyzwaniem dla młodej mamy. Każda czynność wykonywana po raz pierwszy powoduje u człowieka strach i głęboki stres. Tak też było w moim przypadku. Aby przybliżyć Ci ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości przygotowałam dla Ciebie Kompendium wiedzy na temat kąpieli i pielęgnacji dziecka od samych jego narodzin.

Jak przełamać strach i bojaźń przed pierwszą kąpielą noworodka po wyjściu ze szpitala?

Gdy wróciliśmy z mężem i nasza nowonarodzoną córeczką do domu, zegar wybijał 16.00. Nie mieliśmy za dużo czasu, aby analizować jak ta kąpiel miałaby wyglądać. Mimo wszystko z tyłu głowy przepełniał mnie strach i niewiedza. Włączyłam relaksacyjne piosenki w telefonie i położyłam go w łazience. Delikatne echo roznosiło się po całym domu. Usiadłam przy łóżeczku, spojrzałam na śpiącą córeczkę i pomyślałam, że przecież nikt tak jak ja nie zadba o jej dobro i bezpieczeństwo. Wsłuchując się melodię wszystkie bojaźliwe myśli zostały rozproszone nutami falującymi w powietrzu. Po chwili patrząc w lustro zamiast wystraszonej dziewczyny zobaczyłam odważną i pewną siebie mamę.

Kiedy pierwszy raz kąpać dziecko?

To jest bardzo ważne pytanie. Dziecko powinno się kąpać w 4 bądź 5 dobie od urodzenia. Na ciele bobasa jest maź płodowa. Jest ona bardzo potrzebna nowonarodzonemu dziecku, chroni go przez drobnoustrojami znajdującymi się w powietrzu oraz nawilża delikatną skórę maluszka

15 praktycznych wskazówek, które musisz znać przed pierwsza kąpielą dziecka.

Co należy wiedzieć przed kąpiel, aby była bezpieczna i przyjemna dla mamy i dziecka? Pamiętaj!

⦁ Temperatura w pomieszczeniu gdzie będziesz kąpać swojego bobasa powinna wynosić minimum 22 Co.

⦁ Temperatura wody to 37 Co

Dziecko nie powinno być bardzo głodne przed kąpielą, gdyż w trakcie będzie rozdrażnione i płaczliwe jak również nie może być bardzo najedzone bo istnieje możliwość ulewania się pokarmu,

⦁ Kąpiel planuj o odpowiedniej porze, aby dziecko nie było nadmiernie zmęczone bo spowoduje to jego nerwowość,

⦁ Zadbaj o wyciszoną atmosferę przed kąpielą i opcjonalnie włącz po cichu muzykę relaksacyjną w tle,

⦁ Wykonuj delikatne, okrężne ruchy podczas mycia, sprawisz że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo.

⦁ Spłukuj dziecku pianę z główki wodą w plastikowym kubku z uchem, gdyż prysznic w pierwszych miesiącach życia może wywołać strach poprzez hałas ciśnienia wody

⦁ Ilość wody w wanience nie powinna przekraczać 10-15 cm.

⦁ Częstotliwość kąpieli to 2-3 razy w tygodniu, ale tak naprawdę zależy ona od aktywności dziecka i pory roku. Jeżeli dziecko jest po aktywnym, upalnym dniu, kąpiel jest jak najbardziej wskazana.

⦁ Po każdej kąpieli umyj wanienkę i wkładkę płynem do kąpieli dzieci i wypłucz gorącą wodą. ( Nie używaj detergentów do mycia łazienki) Dzięki temu usuniesz wszystkie zanieczyszczenia i zarazki, które pozostały po kąpieli,

⦁ Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu, aby się nie spieszyć. W tedy ty i twój maluszek będziecie spokojniejsi i kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza, ⦁ Zadbaj o swój nastrój, gdyż twoje emocje tj. Zdenerwowanie, strach przechodzi na dziecko .

⦁ Rutyna, dziecko należy kąpać 2-3 razy w tygodniu, jeżeli boisz się że przez nie codzienne kąpiele wybijesz go z rutyny to w wolnych dniach wykonuj delikatny masaż w taki sam sposób jak byś go kąpała.

⦁ Nie zostawiaj dziecka samego nawet na jedna sekundę, wanienka jest śliska od kosmetyków i dziecko może się zanurzyć pod wodą. ⦁ Ułóż wanienkę w miejscu gdzie będziesz miała dużą swobodę ruchów. Najwygodniejsza jest wanienka ze stelażem TUTAJ znajdziesz wanienkę, którą ja osobiście bardzo Ci polecam.

 

Jakie akcesoria przygotować do pierwszej kąpieli noworodka, niemowlaka?

Jakie akcesoria przygotować do kąpieli

 wanienka i  przewijak. Przygotuj przewijak na którym położysz dziecko po wyciągnięciu z wanienki.

kosmetyki pielęgnacyjne powinnaś mieć w zasięgu ręki, aby w trakcie kąpieli nie odchodzić od malucha nawet na chwilę: szampon, emulsja do kąpieli, balsam po kąpieli i srebro koloidalne. 

waciki jednorazowe i pieluszka bawełniana,

⦁ myjka do mycia i gąbka - świetnie się sprawdzi myjka sylikonowa do mycia oraz gąbka do spłukiwania piany.

ręcznik z kapturkiem BATHINNO oraz piżamka. Jeżeli chcesz zadbać w 100 % o bezpieczeństwo dziecka podczas wyciągania go z wanienki koniecznie użyj ręcznika Bathinno.

kubek dość ciepłej wody do spłukania końcowego

⦁ dwie niewielkie miseczki z wodą 37 stopni ( do kąpieli na sucho) Jedna będzie do wypłukiwania gąbki z piany natomiast druga czysta woda do końcowego przemywania

termometr do wody

⦁ szczotkę, grzebień 

 

Jak bezpiecznie kąpać noworodka krok po kroku.

Zanim przejdziemy do sedna chciałabym jeszcze wyjaśnić czym jest kąpiel na sucho i na mokro oraz kiedy stosować odpowiedni wariant.

Tak ja wspomniałam są dwa sposoby kąpieli noworodka:

a) kąpiel na sucho,

b) kąpiel na mokro

Kąpiel na sucho, kiedy ją stosować?

Kąpiel na sucho zazwyczaj mamy stosują przez pierwsze kilka tygodni po porodzie. Kikut pępowiny (pępek) jest jeszcze nie zagojony i nie zaleca się jego namaczania, gdyż opóźnia to gojenie. Kąpiel na sucho może również być stosowana w podróżach, wtedy kiedy nie mamy ze sobą wanienki turystycznej a zbliża się pora wieczornej toalety. Taki rodzaj kąpieli sugerowałabym również mamom, które mimo szczerych chęci włożenia dziecka do wanienki jednak czują bardzo duży strach i obawę. Pamiętaj, nic na siłę. Musisz się czuć swobodnie i gotowa na kąpiel dziecka w wanience. Najlepszym sposobem, abyś się przełamała jest nalanie dosłownie 5 cm wody do wanienki i delikatnie włóż dziecko i zacznij go tylko polewać czysta woda. Taka ilość wody będzie bezpieczna dla maluszka a ty zdobędziesz pewność siebie. Jestem pewna ze następnym razem będzie ci dużo łatwiej.

Sprawdź czy wszystkie zalecenia o których wcześniej piałam zastosowałaś. Jeżeli tak to teraz jesteś gotowa do kąpieli dziecka

Wskazówka! Najwygodniej kąpiel na sucho jest wykonywać na przewijaku (jest on nieprzemakalny, jeżeli go nie posiadasz podłóż pod dziecko gruby ręcznik)

Jak bezpiecznie kąpać dziecko na sucho Krok po Kroku.

1. Umyj swoje ręce bardzo dokładnie ( zapomina o tym 90% mam)

2. Załóż ręcznik Bathinno. Bardzo Ci ułatwi kąpiel.

3. Połóż dziecko na przygotowanym przewijaku i zdejmij samą górną część garderoby ( nie każde dziecko lubi nago leżakować.)

4. Twarz i oczy

Zamocz waciki w czystej, przygotowanej wcześniej wodzie, odsącz delikatnie i przemyj oczka (od zewnętrznej strony oka w stronę noska), następnie przemyj wacikami całą twarz i małżowinę uszną. Nie myj środka ucha, woskowina chroni prze z infekcjami dostającymi się w głąb ucha. Myjąc twarz na początku masz pewność że w wodzie nie ma żadnych płynów i nie spowodujemy szczypania oczu

5. Główka

Zmocz delikatnie włosy i główkę maluszka, sięgnij po szampon i okrężnymi ruchami doprowadź do delikatnej piany. Spłucz gąbką i czystą wodą. Osusz ręcznikiem.

6. Szyjka, brzuszek i ręce

Pamiętaj koniecznie o fałdkach na szyi, pod paszkami oraz dokładnie umyj rączki. We wszystkich zagięciach dziecku zbiera się pot i brud co powoduje podrażnienia skóry i swędzenie. Na brzuszku omijaj niezagojony pępek. Całość powoli spłucz gąbką z czystą wodą. Osusz ręcznikiem. Teraz możesz delikatnie okryć dziecko pieluszką tetrową.

7. Plecki

Przekręć delikatnie dziecko na jeden bok, przemyj plecki - to samo zrób z drugiej strony. Nie zapomnij o fałdkach z tyłu szyi. Osusz ręcznikiem

8. Pupa i nóżki

Teraz spokojnie możesz zdjąć geterki i pampersa. Gdybyś to zrobiła wcześniej twój maluch mógłby ci zrobić małą niespodziankę w postaci zsikania się na przewijak :) Jeżeli masz córeczkę to pamiętaj, że w miejscach intymnych powinnaś przemywać od przodu do tyłu, aby nie przenosić zanieczyszczeń po kupce. Białe upławy w dziewczynki są normą omyj je gazikiem z czystą wodą. Zwróć szczególną uwagę na fałdki w pachwinach oraz pod kolanami, miejsca intymnie i pupę. Dokładnie spłucz czystą wodą. Osusz ręcznikiem.

9. Mając założony ręcznik Bathinno Gold nachyl się nad dzieckiem, obejmij rękami i wtul je w siebie. Nałóż kapturek na główkę i poczekaj aż dzidziuś się ogrzeje. Połóż dziecko w wygodnym i stabilnym miejscu rozepnij ręcznik na swojej szyi i przykryj bobasa resztą ręcznika.

GRATULACJE! To była najpiękniejsza i najprzyjemniejsza kąpiel. Jestem pewna że twój maluszek leży sobie czysty i zrelaksowany.

Teraz możesz swobodnie założyć czystą pieluszkę i piżamkę albo ...

... wykonać subtelny masaż oliwką lun balsamem. Dzieci to kochają, wiec nie odbieraj mu tej przyjemności. Masaż możesz wykonać intuicyjnie jeżeli natomiast chcesz poznać zalecane ruchy, wpływ oraz czas trwania masażu dzieci zapraszam do innego wpisu, który znajdziesz tutaj. TUTAJ

Pierwsza kąpiel noworodka w domu w wanience.

Kąpiel w wanience

Pamiętaj, abyś była przygotowana do kąpieli dziecka, bo po włożeniu go do wanienki nie możesz odejść od niego nawet na krok. Przejdź do wcześniejszej części tego wpisu i sprawdź czy zadbałaś o wszystko, aby kąpiel była przyjemna i bezpieczna.

Wskazówka! Wybierz takie miejsce aby było ci wygodnie, i przestronnie. Najlepiej jest to robić w łazience gdyż czasami woda się rozlewa podczas plusków dziecka. Odpowiedni moment na kąpiel w wanience jest po zagojeniu się pępka.

Aby było ci wygodniej zainwestuj w wkładkę do wanienki, ona podtrzyma dziecko, a ty w pełni skupisz się na jego pielęgnacji. Dodatkowo połóż na wkładkę pieluszkę tetrową ( jeżeli nie używasz wkładki to połóż ja na dnie wanienki) zapobiegnie ona ślizganiu się dziecka.

Jak kąpać dziecko w wanience Krok po kroku.

1. UMUJ SWOJE RĘCE bardzo dokładnie ( zapomina o tym 90% mam)

2. Załóż ręcznik Bathinno. Bardzo Ci ułatwi kąpiel.

3. Połóż dziecko na przygotowanym obok przewijaku i rozbierz.

4. Włóż swoją lewą rękę pod główkę i szyjkę dziecka natomiast prawą pod plecyki i pupę. Przełóż dziecko do wanienki.

5. Niech twoja lewa ręka zostanie pod główką przez całą kąpiel. ( Przynajmniej w pierwszych tygodniach ) Bez problemu poradzisz sobie z myciem używając tylko prawej ręki.

6. Oczy i Twarz

Zamocz waciki w czystej wodzie, odsącz delikatnie i przemyj oczka (od zewnętrznej strony oka w stronę noska), następnie przemyj wacikami całą twarz i małżowinę uszną. Nie myj środka ucha, woskowina chroni prze z infekcjami dostającymi się w głąb ucha. Myjąc twarz na początku masz pewność że w wodzie nie ma żadnych płynów i nie spowodujemy szczypania oczu.

7. Główka

Zmocz delikatnie włosy i główkę maluszka, sięgnij po szampon ( RADA! możesz sobie przelać niewielką ilość szamponu do plastikowej miseczki, dzięki temu bez problemu po niego sięgniesz jedną ręką) i okrężnymi ruchami doprowadź do delikatnej piany. Spłucz gąbką i czystą wodą. Osusz ręcznikiem.

8. Szyjka, brzuszek i ręce

Pamiętaj koniecznie o fałdkach na szyi, pod paszkami oraz dokładnie umyj rączki. We wszystkich zagięciach dziecku zbiera się pot i brud co powoduje podrażnienia skóry i swędzenie. Na brzuszku omijaj niezagojony pępek. Całość powoli spłucz gąbką z czystą wodą. Osusz ręcznikiem.

9. Plecki

Mając dziecko na lewej ręce odchyl je delikatnie i przemyj plecki. Nie zapomnij o fałdkach z tyłu szyi.

10. Pupa i nóżki

Jeżeli masz córeczkę to pamiętaj, że w miejscach intymnych powinnaś przemywać od przodu do tyłu, aby nie przenosić zanieczyszczeń po kupce. Białe upławy w dziewczynki są normą omyj je gazikiem . Zwróć szczególną uwagę na fałdki w pachwinach oraz pod kolanami, miejsca intymnie i pupę. Dokładnie spłucz czystą wodą.

11. Mając założony ręcznik Bathinno Gold nachyl się nad dzieckiem, włóż prawą rękę pod pupę, unieś i wtul je w siebie. Mimo że twoje ręce są śliskie i ciało dziecka to dziecko od razu masz wtulone w siebie. Nałóż kapturek na główkę i poczekaj aż dzidziuś się ogrzeje. Połóż dziecko w wygodnym i stabilnym miejscu rozepnij ręcznik ze swojej szyi i przykryj bobasa resztą ręcznika.

GRATULACJE! To była najpiękniejsza i najprzyjemniejsza kąpiel. Jestem pewna że twój maluszek leży sobie czysty i zrelaksowany. Teraz możesz swobodnie założyć czystą pieluszkę i piżamkę albo ...

... wykonać subtelny masaż oliwką lun balsamem. Dzieci to kochają, wiec nie odbieraj mu tej przyjemności. Masaż możesz wykonać intuicyjnie jeżeli natomiast chcesz poznać zalecane ruchy, wpływ oraz czas trwania masażu dzieci zapraszam do innego wpisu, który znajdziesz tutaj. TUTAJ

RADA! Jeżeli Twój bobas płacze w momencie wkładania go do wody, spróbuj kilka minut rozpocząć opowiadanie ciekawej bajki i w między czasie powoli wkładaj dziecko do wody. Zanim się zorientuje to będzie już czysty i pachnący.

Życzę Ci powodzenia. Sylwia

Jeżeli masz dodatkowe pytania napisz do mnie: sylwia@babyblanel.com

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-06
Bardzo uczciwa firma warta polecenia
2022-12-26
Polecam, szybka i sprawna obsługa
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel